Konya'da Gezilecek Yerler -İbadet Yerleri ve Antik Yerler

Karadeniz Otelleri
  • Anasayfa
  • Konya'da Gezilecek Yerler -İbadet Yerleri ve Antik Yerler

"DÖNE DÖNE" KONYA

 

Her gün bir yerden göçmek ne iyi

Her gün bir yere konmak ne güzel

Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş

Dünle beraber gitti cancağızım

Ne kadar söz varsa düne ait

Şimdi yeni şeyler söylemek lazım

Hz.Mevlâna

 

Evrenin en temel hareketi, kendi ekseninde dönmekmiş. Evrenle bir olduğumuzu söyleyip evreni örnek almış büyük düşünür Mevlana. " Ne olursan ol yine gel " demiş. Biz de bu öğütü dinledik, döne döne geldik Konya'ya.

Konya... Mevlanasıyla Nasreddin Hocasıyla, Sillesiye Meram Bağlarıyla, Alaaddin Tepesiyle Bedesteniyle; Selçuklu'dan kalan eşsiz miras.

Tasavvufu, hoşgörüyü, iyiniyeti, yardımseverliği yaşatan; insana garip bir huzur veren şehir.

Konya, bu huzuru yaşamak isteyenlere kucak açmaya hazır. Şehrin insanları, şehre yeni gelenleri " aman kaybolman guzum" diyerek gidecekleri yere kadar götürmeye, soğuktan titreyen yabancılara " sakın üşümeyin" diyerek dükkanlarında bir çay ikram etmeye gönüllü.

 

 

 

Konya'yı hangi gözle görmek istiyorsanız Konya size o yönünü gösteriyor. Dinsel motiflerinin yanı sıra kültürel ve coğrafik güzellikler de sunuyor. Bu çok yönlü gezi imkanları Konya'yı turizm merkezi haline getiriyor.

 

KONYA'DA GEZİLECEK YERLER

DİNSEL MOTİFLERİYLE KONYA

1) MEVLANA TÜRBESİ

 

Konya'nın Karatay ilçesinde yer alan Mevlana Türbesi'nde Türk ve İslam kültürünün önemli bir parçası olan Mevlana Celaleddin Rumi hazretlerinin naaşı yer almaktadır.

Kapısında yazan "Burası aşıklar kabe'sidir, her kim ki buraya nakıs gelir,buradan kamil olarak çıkar" sözü Mevlana Türbesi'nin sıradan bir mezar ya da türbe olmadığının göstergesidir.

İçindeki müzede Selçuklulardan kalma birçok eser de bulunmaktadır. Ücretsiz olarak gezebileceğiniz bu müze yeşil kubbesiye yerli yabancı binlerce turisti kendisine çekmektedir.

Eğer Konya gezinizi 7-17 Aralık tarihleri arasında yaparsanız Şeb'i Arus'a yani Mevlana'nın " Düğün Gecesi " ne katılabilirsiniz. Mevlana öldüğü geceyi sevdiklerinden ayrılma olarak değil; sevdiğine yani yaradanına kavuşma gecesi, düğün gecesi olarak görmüştür. Siz de Şeb'i Arus'da hergün farklı programlara katılabilirsiniz.

 

2) ŞEMS-İ TEBRİZİ TÜRBESİ

Konya'nın Karatay ilçesinde yer alan Şems Parkı'nın içinde Mevlana'nın     " can dostu " olan Şems-i Tebrizi'nin türbesi ve camii bulunmaktadır.

 

Şems birgün kaybolmuş ortadan.

Mevlana "şems" deyu deyu ağlar olmuş.

Birgün uzun yoldan bir adam gelmiş.

"Şemsi gördüm, şems'ten haberlerim var" demiş.

Adam mevlana'nın huzuruna çıkmış ve anlatmaya başlamış

İpe sapa gelmez tutarsız şeylermiş ama anlattıkları.

Mevlana çıkartıp hırkasını vermiş adama

"Anlamadın mı adam yalan konuşuyordu" demiş yanındakiler niye     hırkasını verdiğini merak ederek.

"Ben" demiş

"yalan haberine hırkamı verdim"

"doğru olsaydı anlattıkları canımı verirdim"

bu durumda lafı kesmek düşüyor bana.

 

3) ŞEYH SADRETTİN KONEVİ TÜRBESİ

Şeyh Sadrettin Konevi, Konya'nın tasavvuf şehri olmasında Mevlana'dan sonra en büyük katkıyı yapan alimdir.

Konya şehrinin isminin bu şahsın adından ötürü konulduğu rivayet edilir.

 

Konevi Türbesi, Selçuklu mimarisinin açık prizmatik kubbeli özelliğini yansıtmaktadır. Sadreddin Konevi'nin türbesi ve camiinin etrafı, Konya'nın en huzurlu yerlerindendir. Konya içinde, konevi sokağı, türbe ve camisi ile ayrı bir havaya sahiptir. Mutlaka ziyaret edilmesi gerekir.

 

4) KARATAY MEDRESESİ

Karatay Medresesi, Selçuklu'nun önde gelen eğitim kurumlarından bir tanesidir.

Alaaddin Tepesi eteğinde inşa edilmiş tarihi bir eserdir.

1955 yılından bu yana " Çini Eserleri Müzesi "olarak kullanılmaktadır.

Gök rengi ve beyaz mermerden yazı ve desenlerle süslu kapısı, Selçuklu taş işçiliğinin şaheserlerindendir.

 

 

5) ALAADİN TEPESİ VE KILIÇARSLAN KÖŞKÜ (ALAADDİN KÖŞKÜ)

 

Alaaddin Tepesi için "Dünyanın en büyük kavşağı" ifadesi kullanılmaktadır. Etrafında Konya tramvayı da dönmektedir.

Tepe 4000 senelik bir süreçten geçerek şimdiki halini almıştır. Yani aslında bir höyüktür. İlk yükselmenin Friglerden başladıgı bilinmektedir.

Konya turuna çay molası vermek isteyen ziyaretçiler için çay bahçeleriyle meşhurdur. Ayrıca Konya şehir manzaralı bir seyir terasdır.

 

 

Alaaddin Köşkü aslında II. Kılıçarslan döneminde inşa edilmiş, bir deprem nedeniyle Alaeddin Keykubad tarafından onarılınca onun adıyla anılmaya başlanmıştır.

Bugün köşkten geriye sadece doğu duvarının bir parçası kalmıştır.

2015’te Konya Belediyesi ve Kültür Bakanlığı’nın koruma ve canlandırma projesiyle köşk kalıntısının üzerine, şu an mevcut olmayan parçaların aslında nasıl göründüğünü betimlemek için eklenti konulmuştur.

 

6) KAPU CAMİİ

Kapu Camii eski Konya Kalesi’nin kapılarından birinin yakınında yer aldığı için bu adı almıştır.

Konya'nın tarihi Bedesten Çarşısı içinde yer alan bu camii, Konya’da yapılmış olan Osmanlı camilerinin en büyüğüdür. Hem ziyaret hem alışveriş yapabileceğiniz bir yerdir.

 

 

7) İNCE MİNARELİ MEDRESE

 

Selçuklu dönemi taş işçiliğinin güzelliğini yansıtmaktadır.

Özellikle kapısına bakarsanız başkenti Konya olan Selçukluların sembolü çift başlı kartal ile kanatlı melek figürlerinin en büyük ve güzel örneklerini görebilirsiniz.

Taş ve Ahşap Eserleri Müzesi olarak da adlandırılmaktadır. Müzeyi, pazartesi haricinde haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

 

8) AYA ELENA KİLİSESİ

 

Konya'nın Selçuklu ilçesine bağlı Sille semtindedir. Her 20 dakikada bir kalkan Sille belediye otobüsleriyle çok rahat ulaşabilirsiniz ki otobüslerin son durağı bu kilisedir. Cuma günleri hariç hergün ziyarete açıktır.

 

9) SİLLE KÖYÜ

 

Biraz Türk biraz Rum...

Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı'dan izler taşıyan kültür potası...

Sille'de cami, hamam, çeşme ve köprüler gibi Türk-İslam eserlerini de bulabirsiniz; kilise ve manastır gibi Rum eserlerini de.

Sille'de, sille yemeklerini afiyetle yiyebileceğiniz leziz lokanta ve kafeler bulabilirsiniz. Bu lokanta ve cafelerin eski Sille evleri restore edilerek açılması yemeklerize ayrı bir keyif katacaktır.

 

 

Bu arada Konya' da farklı bir deneyim yaşamak isteyenler için Sille, biraz ürkütücü ancak eşsiz bir güzelliği de barındırıyor. Şeytan Köprüsü...

Az bilinen bu köprü dar olması nedeniyle insanlar güçlükle geçtiği için  hala dimdik ayakta.

ABD'de kanyonlarıyla ünlü Arizona’daki kayalıkları andıran görüntüler görmek istiyorsanız Şeytan Köprüsü'nü ziyaret edebilirsiniz.

 

10) ANTİK KENTLERİ

ÇATALHÖYÜK

Milattan önce 6000 yılına dayanan coğrafi çevresinin obsidiyen merkezi, erken arkeolojik site.

 

Konya'nın Çumra ilçesinde yer alan antik kent; Uçsuz bucaksız bir ovada iki tepeciğin çatallaştığı bir yerde olması nedeniyle şu anki ismiyle anılmaktadır.

Çatalhöyük'e girişte herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Bir görevli sizi karşılayacak ve gezmeniz gereken rotayı gösterecek herhangi bir rehbere yada o bölgeyi iyi bilen birine ihtiyacınız yok.

Çatalhöyük'ü görmeniz size, modern toplumla ilginç karşılaştırmalar yapma olanağı sunacaktır.

KİLİSTRA

Konya'nın Kapadokyası Kilistra ve Lystra...

Konya'nın Meram ilçesi, Hatunsaray beldesine bağlı Gökyurt köyünde bulunan antik kent.

 

Kilistra antik kenti, tarihi "Kral Yolu" üzerinde bulunmaktadır.

Kilistra, önemli bir inanç turizmi merkezi olmasının yanı sıra  modern yerleşim yerlerinin uzağında yer alması sayesinde bozulmamış dokusuyla da ziyaretçilerini bekliyor.

 

Giriş Yap