NECMMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ

Olympos Otelleri /Antalya
  • Anasayfa
  • NECMMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ

Üniversitemiz Hakkında

Üniversitemiz, köklü ilim geçmişine sahip Konya’da, yeni kurulan bir üniversite olmasına rağmen tıptan temel bilimlere, sosyal bilimlerden mühendisliğe kadar farklı bölümlerde ve alanlarda eğitim vermekte, geleceğimiz olan gençlerimizin maneviyatı yüksek, ahlaklı ve donanımlı bir şekilde yetişmesi için çaba sarf etmektedir.

 

Üniversitemiz bünyesinde 20 fakülte, 6 meslek yüksekokulu, 26 araştırma merkezi, 4 enstitü, yabancı diller yüksekokulu, Türk Müziği Konservatuvarı ile  8 koordinatörlük bulunmaktadır. Halen 25 bin 454’ü lisans, 2 bin 872’si ön lisans, 5 bin 664’ü lisansüstü ve bin 181’i pedagojik formasyonda olmak üzere 35 bin 171 öğrencimiz, bin 909 öğretim elemanı ve bin 149 idari personelimiz ile eğitim hayatını nitelikli bir şekilde sürdürmekteyiz.

 

Necmettin Erbakan Üniversitesi olarak Konya’mızın köklü ilim birikiminden aldığımız güçle, geniş akademik kadromuzla öğrencilerimizin erdemli ve birikimli bir şekilde yetişmesi için gayret sarf ediyoruz. Üniversitemizle sanayi sektörü arasındaki işbirliklerini geliştiriyoruz. Öğrencilerimizin üniversite birinci sınıftan itibaren eğitim/öğretim takvimi içerisinde staj yapmalarını önemsiyor ve bu alanda önemli çalışmalar yapıyoruz. Üniversitemizde fakülte, yüksekokul, enstitü, araştırma ve uygulama merkezlerimizin kullandıkları laboratuvarları günümüz şartlarına uygun şekilde geliştiriyor bu anlamda üniversitemizin araştırma altyapısını daha güçlü hale getiriyoruz. Üniversitemizin Prof. Dr. Necmettin Erbakan hocamızın ismine yakışır bir şekilde önce ülkemizde, ardından tüm dünyada adından söz edilen bir üniversite olması için var gücümüzle çalışıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

T A R İ H Ç E

 

 

Üniversitemiz, (Eğitim Bilimleri Fakültesi, Fen Fakültesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi ile Turizm Fakültesi), 3 Enstitü (Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü) ve 1 Yüksekokul (Yabancı Diller Yüksekokulu) olmak üzere 10 adet akademik birimden oluşan bir Devlet Üniversitesi olarak 21.07.2010 tarih ve 27648 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6005 sayılı kanun ile Konya Üniversitesi adı ile kurulmuştur.

 

Üniversitemiz Rektörlüğüne, Cumhurbaşkanı tarafından Anayasa'nın 130. ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 13. maddeleri uyarınca 10.12.2010 tarihinde Prof. Dr. Muzaffer Şeker atanmıştır.

 

27.12.2011 tarih ve 28155 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2011/2620 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde yer alan Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve Meram Tıp Fakültesi Üniversitemize bağlanmıştır.

 

11.04.2012 tarih ve 28261 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6287 sayılı Kanun ile Konya Üniversitesi’nin adı Necmettin Erbakan Üniversitesi olarak değiştirilmiştir. Aynı yıl içinde Diş Hekimliği Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Türk Müziği Devlet Konservatuvarı, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu kurulmuştur.

 

26.04.2013 tarih ve 28629 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2013/4480 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Selçuk Üniversitesi bünyesinde yer alan Seydişehir Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi, Ereğli Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Ereğli Eğitim Fakültesi, Seydişehir Meslek Yüksekokulu, Seydişehir Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Konya Ereğli Kemal Akman Meslek Yüksekokulu üniversitemize bağlanmıştır. Aynı yıl içinde Eğitim Bilimleri Fakültesi kapatılmış, Adalet Meslek Yüksekokulu kurulmuştur.

 

2014 yılında Ereğli Adalet Meslek Yüksekokulu, 2015 yılında Hukuk Fakültesi kurulmuştur.

 

2017 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi, Seydişehir Sağlık Bilimleri Fakültesi, Meram Meslek Yüksekokulu kurulmuş; Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Uygulamalı Bilimler Fakültesi’ne dönüştürülmüştür.

 

2547 sayılı Kanunun 13’üncü ve 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2’nci, 3’üncü ve 7’nci maddeleri gereğince 22 Kasım 2018 tarihinde Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörlüğüne 24. Dönem AK Parti Konya Milletvekili ve Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Zorlu atanmıştır.

 

2018 yılında Hemşirelik Fakültesi, 2019 yılında Ereğli Veteriner Fakültesi ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu kurulmuştur.

 

2020 yılında Ereğli Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Ziraat Fakültesi’ne dönüştürülmüştür.

 

Bugün itibariyle Üniversitemiz bünyesinde 20 fakülte, 4 enstitü, 1 yüksekokul, 6 meslek yüksekokulu, 1 konservatuvar ve 1 hastane bulunmaktadır.

 

Misyon & Vizyon

MİSYON

 

Bilginin üretiminde insana ve çevreye faydayı esas alarak bilimsel etik ve evrensel değerleri yerel çerçevede ele alan, disiplinler arası çalışmaları ön plana çıkaran, uluslararası kurum ve kuruluşlarla ilişkileri yapılandıran, çeşitli proje ve etkinliklerle sanayi ve hizmet sektörleri arasında ilişkileri güçlendiren, eleştirel düşünme yeteneği kazanmış, üretken ve yenilikçi bireyler yetiştirmek.

 

VİZYON

 

Üniversitemiz katılımcı, farklılıklara saygılı ve özgürlükçü bir kurum kültürü içinde tüm paydaşlarımızın gereksinimlerine duyarlı olma prensibini esas alarak, araştırma ve eğitim alanındaki yenilikçi ve yol gösterici üslubu ile öncülüğe yol açan, özgün bilginin ortaya çıkarılmasını ve yayılmasını sağlayan, uluslararası bir referans noktası olmayı hedeflemektedir

 

 

Neden NEÜ?

Ulaşım

 

Türkiye’nin en hesaplı ulaşım ağına sahip şehirlerinden biri olan Konya’da öğrenci olmanın keyfini yaşa…

 

Dünyanın ve memleketin dört bir yanına rahat ulaşım kolaylığı olan Necmettin Erbakan Üniversitesi ailesine katıl.

 

Demir yolu, hava yolu ve kara yoluyla şehirler arası birçok bağlantı noktasına hâkim konumda olan Konya, Türkiye’nin bütün şehirlerine rahat bir ulaşım imkânı sunuyor.

 

Konya şehir içi ulaşımda oldukça modern bir sistem vaat ediyor. Tranway, Otobüs, minibüs, taksi gibi ulaşım araçları oldukça ekonomik ve konforlu... Şehrin bir ucundan diğer ucuna tek bir tranway seferiyle ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca NEÜ’ye özel Köyceğiz kampüsümüzde Shuttle servis ile tüm fakültelere kolaylıkla ulaşabilmek mümkün…

 

Barınma

 

Konya barınma noktasında oldukça avantajlı bir şehir... Sahip olduğu fiziki yapısı nedeniyle gelişmiş bir imar düzenine sahip… Bu anlamda öğrencilere ekonomik bir konaklama vaad ediyor. Özel teşebbüs ve devlet yurtları öğrencilerin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek düzeyde. Bunun yanında ev ve apart gibi seçeneklerde tercihini bu yönde kullanmak isteyenler için cazip seçenekler sunuyor. NEÜ’de konaklama ve güvenlik ile ilgili bir probleminiz yok gönül rahatlığıyla gelebilirsiniz.

 

Sosyal Aktivite

 

150 öğrenci topluluğu ile eğlen, öğren, deneyim kazan...

 

Konserden doğa sporlarına, tiyatrodan ağaç dikmeye, yardımlaşmadan hayal kurmaya...

 

Sayısız etkinlik seçeneği için gel

Konya tam bir etkinlik şehri, Türkiye ve Dünyaya mal olmuş festivalleri, yılın 12 ayı kültür, sanat ve spor etkinlikleri ile seni eğlenceli bir yaşam bekliyor.

 

Eğitim 

 

İşinin ehli mesleğinin erbabı liyakat sahibi, deneyimli akademisyenlerimizle nitelikli bir eğitim sunuyoruz.

 

Bilgiyi ürüne dönüştüren nitelikli eğitim için gel…

 

NEÜ alanında profesyonel akademisyenler ile alanla ilgili güncel gelişmeleri takip ederek uluslararası seviyede güncel müfredeta dönüştürüyor. Geleceğe ulaşmak için ihtiyacın olan tecrübe burada…

 

Hayallerine doğru atacağın en önemli adımlardan biri olan üniversite hayatında nitelikli eğitim birimlerimiz ve programlarımızla yanında olmaktan mutluluk duyacağız.

 

Hedeflediğin kariyere ulaşmak için gerek duyacağın binlerce hatta milyonlarca kaynak seni bekliyor.

Basılı ve online veri tabanları ile burada bilgiye her an ulaşabilirsin.

 

Yurtdışı ve yurtiçi öğrenci değişim programlarımızla dünya üniversiteleri ile entegre bir eğitim hayatı için seni de hoşgörünün başkentine, Necmettin Erbakan Üniversitesi’ne bekliyoruz.

 

Sağlık

 

Topluma hizmet eden sağlık kurumlarımızdan Meram Tıp Fakültesi Hastanesi ve DişHekimliği Fakültesi 'nin hizmetlerinden ayrıcalıklı olarak yararlanabileceğini unutma.

 

NEÜ’de sen özelsin. Sağlığın bizim için her şeyden daha değerli. Sağlığın Türkiye’de en iyi tıp ve diş hekimliği fakültelerine emanet. Üstelik öğrencimiz olarak tüm bu hizmetlerden ayrıcalıklı olarak yararlanırsın.

 

FAKÜLTELER

Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi

Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi

Diş Hekimliği Fakültesi

Ereğli Eğitim Fakültesi

Ereğli Ziraat Fakültesi

Fen Fakültesi

Güzel Sanatlar Fakültesi

Havacılık ve Uzay Bil. Fakültesi

Hemşirelik Fakültesi

Hukuk Fakültesi

Meram Tıp Fakültesi

Mühendislik Ve Mimarlık Fakültesi

Sağlık Bilimleri Fakültesi

Seydişehir A. Cengiz Müh. Fakültesi

Seydişehir Sağlık Bil. Fakültesi

Siyasal Bilgiler Fakültesi

Sosyal Ve Beşeri Bilimler Fakültesi

Turizm Fakültesi

Uygulamalı Bilimler Fakültesi

Veterinerlik Fakültesi

 

YÜKSEK OKULLAR

Türk Müziği Devlet Konservatuarı

Yabancı Diller Yüksekokulu

 

MESLEK YÜKSEK OKULLARI

Adalet Meslek Yüksekokulu

Ereğli Adalet Meslek Yüksekokulu

Konya Ereğli Kemal Akman Meslek Yüksekokulu

Meram Meslek Yüksekokulu

Seydişehir Meslek Yüksekokulu

Seydişehir Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

ENSTİTÜLER

Eğitim Bilimleri Enstitüsü

Fen Bilimleri Enstitüsü

Sağlık Bilimleri Enstitüsü

Sosyal Bilimler Enstitüsü

 

 

Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörlüğü

 Yaka Mah. Yeni Meram Cad. Kasım Halife Sok. No: 11/1 (A Blok) No: 11 (B Blok)

Posta Kodu: 42090 Meram / KONYA

 0332 221 05 00

 bilgi@erbakan.edu.tr

 

Giriş Yap