GAP TURU ÖZEL

GAP Turları
700₺

Tur Bilgileri

GAP TURU ÖZEL

Tarih Kokan kendine özgü mimarisi ile masal şehri Mardin…

İnsanlık tarihinde çok uzun yıllar beşiklik eden Güneydoğu Anadolu’nun Mezopotamya Topraklarına yolculuk vakti.

 

Peygamberler şehri olan Şanlı Urfa…


GEZİLECEK YERLER

 

HALFETİ –GÖBEKLİTEPE-HARRAN-ŞANLIURFA-MARDİN-MİDYAT

 

HALFETİ :

RUM KALE -BATIK MİNARE- HALFETİ ULU CAMİİ-ESKİ HALFETİ-HALFETİ TEKNE TURU

 

ŞANLIURFA:

GÖBEKLİTEPE –HARRAN-HARRAN EVLERİ-HARRAN ÜNİVERSİTESİ –HZ.EYÜP PEYGAMBER SABIR MAKAMI-BAKIRCILAR ÇARŞISI-BAHARATÇILAR ÇARŞISI-BALIKLI GÖL –AYN-ZELİHA GÖLÜ –SIRA GECESİ-ŞANLIURFA KONAKLAMA

 

MARDİN

KASIMIYE MEDRESESİ –ESKİ MARDİN EVLERİ –ULU CAMİİ –ESKİ P.T.T BİNASI –KIRKLAR KLİSESİ –ESKİ PAZAR –MİDYAT KONUK EVİ –GÜMÜŞÇÜLER –MİDYAT SAAT KULESİ –MİDYAT ARTUK BEYNOT: BU TURUMUZ 2 KİŞİLİK ODA DA KONAKLAYAN MİSAFİRLERİMİZ İÇİN 675 TL OLUP TEK KİŞİ KONAKLAMA DA 150 TL FİYAT FARKI VARDIR.


 


Tur Ekstraları

TUR TARİHİ : 2-4 NİSAN

 

ÜCRET: 650 TL

 

Ücrete Dahil Hizmetler:

 

2 Sabah Kahvaltısı

 

1 Akşam yemeği

 

Urfa Sıra gecesi

 

Halfeti Tekne turu

 

Araç içi ikramlar

 

Seyahat sigortası

 

Profesyonel rehberlik hizmeti:

 

Ücrete Dahil Olmayanlar

 

Müze ve ören yeri girişleri

 

Öğle yemekleri

 

 

 

 

HAREKET SAATLERİ :

 

KONYA’DAN CUMA AKŞAMI

 

BOSNA(MİGROS):22.30

 

OTOGAR:22.45

KULE:23.00

 

ANIT (DEVLET TİYATOROSU):23.15

 

KONYA’YA VARIŞ:

 

PAZARTESİ SABAH 07.00

 


Tur Programı

TUR PROGRAMIMIZ:

 

1.GÜN :

 

HALFETİ :

RUM KALE -BATIK MİNARE- HALFETİ ULU CAMİİ-ESKİ HALFETİ-HALFETİ TEKNE TURU

 

ŞANLIURFA:

GÖBEKLİTEPE –HARRAN-HARRAN EVLERİ-HARRAN ÜNİVERSİTESİ –HZ.EYÜP PEYGAMBER SABIR MAKAMI-BAKIRCILAR ÇARŞISI-BAHARATÇILAR ÇARŞISI-BALIKLI GÖL –AYN-ZELİHA GÖLÜ –SIRA GECESİ-ŞANLIURFA KONAKLAMA

 

 Belirlenen hareket noktalarından siz değerli misafirlerimizi aldıktan sonra müzik eşliğinde yolculuğumuz başlıyor.

 

Sabah erken saatlerinde araç içi  alacağımız sabah kahvaltımızın ardından Eski Halfeti’ye doğru hareket ediyoruz.


 

Halfeti ;Türkiye’nin en sıra dışı olan Şanlıurfa’nın batı ilçelerinden olan Halfeti kendine has Karagül’ü olarak da tanınmaktadır.2000 yıllarında yapılan Birecik Barajı sonrası sular altında kalan onlarca köy arasında bu esrarengiz ilçemizde sular altında kalmıştır. Halfeti güneydoğu Anadolu’daki ilçeler arasında Milliyetçiliği ile ön plana çıkmaktadır. Bu ilçemizde Vatanına olan sevdalarını ve en çok Türk bayrağımızın asılı olduğu Teknelerde Eski Halfeti’yi görüyoruz.Eski Halfetide zengin kültürel miras olarak ve sayısız güzellikleri görüyoruz. Tekne turumuzda Rum kale önünden geçerek sular altında kalan köyümüze doğru hareket ediyoruz.Rumkale Fırat Nehri ile Merzimen Çayı sularının kavuştuğu noktada yüksek bir kayanın tepesinde konumlanmıştır. Rumkale’deki mimari kalıntılar Geç Roma ve Ortaçağ karakteri taşıyor. Kalede bugün görülebilen yapılar arasında Aziz Nerses Kilisesi, Barşavma Manastırı, çok sayıda yapı kalıntısı, su sarnıçları, kuyu ve hendek vardır. Rumkale’nin 2 ana giriş kapısı var. Biri Fırat Nehri, diğeri ise Merzimen Çayı tarafında bulunuyor. Günümüzde sadece ayaklarının kalıntısı kalmış olan bir köprü ile kara bağlantısı sağlanmaktaymış eskiden. Şimdi ise bu yapılar baraj sularının altında kaldığından sadece tekne turları ile ulaşım sağlanabiliyor. Tekne turumuz ile bu muhteşem yapının yanından geçebiliyoruz ilerleyen yıllarda Kale’nin tamamen turizme açılması için çalışmalar hala devam etmektedir. Tekne ile batık şehir olan Eski Halfeti’ye yanaştığımızda Ulu caminin sular altında kaldığını görüyor ve sadece minarenin hala sağlam bir şekilde sular üstünde kaldığını görebiliyoruz. 

Halfeti tekne turumuzun ardından Şanlıurfa merkeze girmeden şehire 22  km uzaklıkta olan Göbeklitepe Arkeolojik Alana doğru hareket ediyoruz. Göbeklitepe Arkeolojik Alanı, Şanlıurfa kent merkezinin 18 kilometre kuzeydoğusunda, Örencik Köyü yakınlarındadır. Alan 1963 yılında, İstanbul ve Chicago Üniversitelerinin ortaklığıyla gerçekleştirilen bir yüzey araştırması sırasında keşfedilmiş ve  “V52 Neolitik Yerleşimi” olarak tanımlanmıştır. Alanın gerçek değeri, 1994 yılından sonra başlatılan kazı çalışmaları ile ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu çalışmalar sonrasında, Göbeklitepe’nin 12000 yıl öncesine uzanan bir kült merkezi olduğu anlaşılmıştır. Yerleşim ve tarım kavramlarından çok uzak olan avcı ve toplayıcı insan toplulukları zamanında, şehir hayatına henüz geçmeden inşa edilen ilk tapınak olan Göbeklitepe, son yılların "en büyük arkeolojik keşfi" olarak gösterilmektedir. Yaklaşık 12 bin yıl öncesinde nasıl tasarlandığı hala cevap bulamayan tapınak, Mısır Piramitleri'nden ve İngiltere'deki Stonehenge'den yaklaşık 7 bin 500 yıl önce inşa edilmiş olmasıyla da tüm dikkatleri üzerine çekmektedir.

Göbeklitepe ziyaretimizin ardından Şanlıurfa şehir merkezine geçip öğle yemeğimizi alıyoruz. Ardından Haran’a doğru hareket ediyoruz. Harran Kuzey Mezopotamya’nın en seki yerleşim yerlerindendir.İlçe halkının neredeyse tamamı Arap ve Türk  vatandaşlarından oluşmaktadır.Bu neden dolayı Arap kültürü hakimdir.İbrahim peygamber yaşamının bir kısmını burada geçirdiğinden Harrran bu turumuzda özel bir yer almaktadır. Haran’da göreceğimiz eski Harran Üniversitesi kalıntıları ve Kümbet evlerini ziyaret edip burada vereceğimiz çay molasının ardından yol güzergahımızda bulunan Hz. Eyüp Peygamber sabır makamını ziyaret edip ardından Şanlıurfa merkeze doğru hareket edeceğiz.


Şanlıurfa merkezde Balıklıgöl ve Ayn-zeliha gölünü ziyaret edeceğiz. Balıklı Göl hikayesinin Babil Hükümdarı Nemrut ile Hz. İbrahim Peygamber arasında geçen olaylar sonucunda oluştuğuna inanılır. Halil-Ür Rahman ve Ayn-zeliha Gölü Efsanesi olarak dillerden dile dolaşıp günümüze kadar gelen bu muhteşem yeri rehberimizden ve bölgedeki halktan dinleyebilecektesiniz.
 

Daha sonra şehir merkezine inip Bakırcılar ve Baharatçılar çarşısında hediyelik alışveriş için serbest zaman verilecektir. 

Serbest zamanımızın ardından Konaklayacağımız otele geçip yerleşip oradan da sıra gecesine katılacağımız konuk evine geçip bu güzel günün yorgunluğunu bölgeye has türkülerle kebap ve çiğ köftesiyle günümüzü sonlandırıyoruz.


2.GÜN

 

MARDİN

KASIMIYE MEDRESESİ –ESKİ MARDİN EVLERİ –ULU CAMİİ –ESKİ P.T.T BİNASI –KIRKLAR KLİSESİ –ESKİ PAZAR –MİDYAT KONUK EVİ –GÜMÜŞÇÜLER –MİDYAT SAAT KULESİ –MİDYAT ARTUK BEY

 

Sabah erken saatte alacağımız kahvaltımızdan hemen sonra otelimizden ayrılıp Mardin’e doğru hareket ediyoruz.

 

 

 

İlk olarak Kasımiye Medresesi’ni ziyaret ediyoruz. 700 yıllık bir tarihe sahip mükemmel bir mimari yapısıyla,nakış nakış süslenmiş,her köşesi ilim ve irfan kokan Kasımiye medresesi. Orada hem dini ilimler hem fenni ilimler icra edilmiş. Bu iki ilim birbiri ile imtizaç etmiş. Medrese duvarlarnda astronomi ve tıp bilimine ait simgeler mevcut.Artukoğulları zamanında yapımına başlanmış, Akkoyunlu hükümdarı Cihangirin oğlu Sultan Kasım tarafından tamamlanmıştır. Rivayetlere göre Kasım Paşa burada katledilmişler. Kasimiye medresesi eyvanı, rivayete göre, Kasım Paşa’nın kız kardeşi, Kasım Paşa öldüğünde kanlı gömleğini ağıtlar eşliğinde bu eyvanın duvarlarına sürülmüş ve hala o duvarlara su döküldüğünde duvarda ki kan izleri belli olmaktaymış, duvarlardaki kan izlerinin bunlara ait olduğu söylenir.

 

 

 

Buradaki programızın ardından Eski Mardin’e doğru hareket edip buradaki kendine özgü mimarisi ile olan Eski Mardin evlerini görüyoruz. Ardından Dilimli kubbesi ve minaresiyle Mardin’in sembolü olan Mardin Ulu Cami, Artuklu Dönemi mimari örnekleri arasında özel bir yere sahip Ulu camii ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz. Buradan yürüyerek  Mardin’in eski P.T.T binasını ziyaret ediyoruz.

 

 

 

Ardından Kırklar Klisesi ziyaretini yapıp Eski Pazardan geçerek alışveriş yapacak misafirlerimize serbest zaman verilecektir.

 

 

 

Turumuzun son durağı tarihi taş konakların ,camilerin , kiliselerin Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden olan Midyat’a doğru hareket ediyoruz. Zanaatın ve inancın şehri: Midyat Anadolu uygarlıklarının tarihi şehri Midyat, tarih boyunca İran, Azerbaycan, Kafkasya ve Suriye’den gelen tüccarların uğrak yeri olmuş. Geleneksel el zanaatlarının doruklara vardığı hanlarında, ışık huzmeleri ile aydınlanan çarşılarında, telkâri işçiliğini, çanak çömlekçiliği, taş oymacılığını, bakırcılığı, kuyumculuğu, dericiliği ve dokumacılığı geliştirmiş.

 

 

 

Midyat’a gideceğimiz Sıla konağı ziyaretimizden sonra çarşısında Gümüşçülere doğru geçip alışveriş yapacak misafirlerimize serbest zaman verilmektedir.


BU TURUMUZU WEB SİTEMİZDE SATIN ALABİLİRSİNİZ. KREDİ KARTINA TAKSİT İMKÂNINDAN FAYDALANABİLİRSİNİZ.

 

WEB SİTEMİZDEN KAYIT YAPMAYACAK MİSAFİRLERİMİZ

0850 305 92 42 NUMARALI TELEFONDAN WHATSAPP HATTIMIZA ULAŞIP KAYITLARINI YAPABİLİRLER.

KAYIT İÇİN; İSİM SOY İSİM, T.C. KİMLİK NUMARASI, HES KODU, TELEFON VE HANGİ DURAKTAN BİNECEKSE BİLGİLERİNİ BİZLERE ULAŞTIRABİLİRLER.Giriş Yap