KAPSAMLI GAP TURU

Konya Çıkışlı GAP Turları
1750₺

Tur Bilgileri

KAPSAMLI GAP TURU

İnsanlık tarihinde çok uzun yıllar beşiklik eden Güneydoğu Anadolu’nun Mezopotamya Topraklarına yolculuk vakti.

Peygamberler şehri olan Şanlı Urfa…

Tarih Kokan kendine özgü mimarisi ile masal şehri Mardin…

Doğunun Paris’i Diyarbakır…

Güneşin doğuşunun ve batışının en görkemli halini gören Adıyaman…

Doğunun tüm güzelliklerini görebileceğiniz muhteşem bir tur…


GEZİLECEK YERLER

ŞANLIURFA-MARDİN-DİYARBAKIR-ADIYAMAN

ŞANLIURFA:

Halfeti-Göbeklitepe-Hz. Eyüp Peygamber Sabır Makamı- Bakırcılar Çarşısı-Baharatçılar Çarşısı-Balıklı Göl- Ayn Zeliha Gölü-Sıra Gecesi-Şanlıurfa Konaklama


MARDİN

Kasımiye Medresesi-Kırklar Kilisesi-Eski Mardin Evleri-Ulu Camii-Eski P.T.T Binası-Eski Pazar

DİYARBAKIR

Diyarbakır Surları-Hz. Süleyman Camii ve 27 Sahabe Türbeleri–Diyarbakır Ulu Camii-Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi-Hasan Paşa Hanı- Diyarbakır On Gözlü Köprü-Diyarbakır Konaklama

ADIYAMAN

Nemrut Dağında Gün Batımı

Nemrut Dağı Heykelleri:Kral Antiokhus (Theos), Herakles (Ares-Artagnes),Zeus (Oromasdes),Fortuna (Kommagene tanrıçası) Apollo (Mithras)Tur Ekstraları

Tur Ekstraları

1-4  MAYIS KONTENJAN TÜKENDİ 

18-21 MAYIS SON 8 KİŞİ


Ücrete Dahil Hizmetler:

3 Sabah Kahvaltısı

1 Akşam yemeği

Araç içi  ikramlar

Seyahat sigortası

Profesyonel rehberlik hizmeti:


Ücrete Dahil Olmayanlar

Müze ve ören yeri girişleri

Öğle yemekleri

Nemrut ören yeri girişi ve servis ücreti (100tl)

 Urfa Sıra gecesi Akşam yemekli(200tl)

Halfeti Tekne turu(40tl)


HAREKET SAATLERİ :

KONYA’DAN 

BOSNA(MİGROS):22.00

OTOGAR:22.15

KULE:22.30

ANIT(DEVLET TİYATROSU):22.45

KONYA’YA VARIŞ:

SABAH 07.00-08.00Tur Programı

TUR PROGRAMIMIZ:

 Belirlenen hareket noktalarından siz değerli misafirlerimizi aldıktan sonra müzik eşliğinde yolculuğumuz başlıyor.

Sabah erken saatlerinde Eski  Halfeti’ye ulaşıyoruz. Eski Halfeti’ye geldikten sonra ilk olarak tekne turumuzu gerçekleştirmek üzere tekne turu yapacağımız yere geçiyoruz. Halfeti tekne turumuzun ardından Fırat Nehri kenarındaki restoranda kahvaltımızı alıyoruz.

Halfeti ;Türkiye’nin en sıra dışı olan Şanlıurfa’nın batı ilçelerinden olan Halfeti kendine has Karagül’ü olarak da tanınmaktadır.2000 yıllarında yapılan Birecik Barajı sonrası sular altında kalan onlarca köy arasında bu esrarengiz ilçemizde sular altında kalmıştır. Halfeti güneydoğu Anadolu’daki ilçeler arasında Milliyetçiliği ile ön plana çıkmaktadır. Bu ilçemizde Vatanına olan sevdalarını ve en çok Türk bayrağımızın asılı olduğu Teknelerde Eski Halfeti’yi görüyoruz. Eski Halfetide zengin kültürel miras olarak ve sayısız güzellikleri görüyoruz. Tekne turumuzda Rum kale önünden geçerek sular altında kalan köyümüze doğru hareket ediyoruz. Rumkale Fırat Nehri ile Merzimen Çayı sularının kavuştuğu noktada yüksek bir kayanın tepesinde konumlanmıştır. Rumkale’deki mimari kalıntılar Geç Roma ve Ortaçağ karakteri taşıyor. Kalede bugün görülebilen yapılar arasında Aziz Nerses Kilisesi, Barşavma Manastırı, çok sayıda yapı kalıntısı, su sarnıçları, kuyu ve hendek vardır.

 Rumkale’nin 2 ana giriş kapısı var. Biri Fırat Nehri, diğeri ise Merzimen Çayı tarafında bulunuyor. Günümüzde sadece ayaklarının kalıntısı kalmış olan bir köprü ile kara bağlantısı sağlanmaktaymış eskiden. Şimdi ise bu yapılar baraj sularının altında kaldığından sadece tekne turları ile ulaşım sağlanabiliyor. Tekne turumuz ile bu muhteşem yapının yanından geçebiliyoruz ilerleyen yıllarda Kale’nin tamamen turizme açılması için çalışmalar hala devam etmektedir. Tekne ile batık şehir olan Eski Halfeti’ye yanaştığımızda Ulu caminin sular altında kaldığını görüyor ve sadece minarenin hala sağlam bir şekilde sular üstünde kaldığını görebiliyoruz. 

Şanlıurfa merkeze girmeden şehire 22  km uzaklıkta olan Göbeklitepe Arkeolojik Alana doğru hareket ediyoruz. Göbeklitepe Arkeolojik Alanı, Şanlıurfa kent merkezinin 18 kilometre kuzeydoğusunda, Örencik Köyü yakınlarındadır. Alan 1963 yılında, İstanbul ve Chicago Üniversitelerinin ortaklığıyla gerçekleştirilen bir yüzey araştırması sırasında keşfedilmiş ve  “V52 Neolitik Yerleşimi” olarak tanımlanmıştır. Alanın gerçek değeri, 1994 yılından sonra başlatılan kazı çalışmaları ile ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu çalışmalar sonrasında, Göbeklitepe’nin 12000 yıl öncesine uzanan bir kült merkezi olduğu anlaşılmıştır. Yerleşim ve tarım kavramlarından çok uzak olan avcı ve toplayıcı insan toplulukları zamanında, şehir hayatına henüz geçmeden inşa edilen ilk tapınak olan Göbeklitepe, son yılların "en büyük arkeolojik keşfi" olarak gösterilmektedir. Yaklaşık 12 bin yıl öncesinde nasıl tasarlandığı hala cevap bulamayan tapınak, Mısır Piramitleri'nden ve İngiltere'deki Stonehenge'den yaklaşık 7 bin 500 yıl önce inşa edilmiş olmasıyla da tüm dikkatleri üzerine çekmektedir.

Göbeklitepe ziyaretimizin ardından Şanlıurfa şehir merkezine geçip öğle yemeğimizi alıyoruz.  Yemek molasının ardından yol güzergahımızda bulunan Hz. Eyüp Peygamber sabır makamını ziyaret edip ardından Şanlıurfa merkeze doğru hareket edeceğiz. 

Şanlıurfa merkezde Balıklıgöl ve Ayn-zeliha gölünü ziyaret edeceğiz. Balıklı Göl hikayesinin Babil Hükümdarı Nemrut ile Hz. İbrahim Peygamber arasında geçen olaylar sonucunda oluştuğuna inanılır. Halil-Ür Rahman ve Ayn-zeliha Gölü Efsanesi olarak dillerden dile dolaşıp günümüze kadar gelen bu muhteşem yeri rehberimizden ve bölgedeki halktan dinleyebileceksiniz.


Daha sonra şehir merkezine inip Bakırcılar ve Baharatçılar çarşısında hediyelik alışveriş için serbest zaman verilecektir.

Serbest zamanın ardından bugünkü turumuzu sonlandırıp Şanlıurfa merkezdeki konaklayacağımız otele geçip yerleşip oradan da sıra gecesine katılacağımız konuk evine geçiyoruz bu güzel günün yorgunluğunu bölgeye has türkülerle kebap ve çiğ köftesiyle günümüzü sonlandırıyoruz

Sabah erken saatlerinde otelde alacağımız sabah kahvaltımızın ardından otelden ayrılıp Mardin’e doğru hareket ediyoruz.


İlk olarak Kasımiye Medresesi’ni ziyaret ediyoruz. 700 yıllık bir tarihe sahip mükemmel bir mimari yapısıyla, nakış nakış süslenmiş, her köşesi ilim ve irfan kokan Kasımiye medresesi. Orada hem dini ilimler hem fenni ilimler icra edilmiş. Bu iki ilim birbiri ile imtizaç etmiş. Medrese duvarlarında astronomi ve tıp bilimine ait simgeler mevcut. Artukoğulları zamanında yapımına başlanmış, Akkoyunlu hükümdarı Cihangirin oğlu Sultan Kasım tarafından tamamlanmıştır. Rivayetlere göre Kasım Paşa burada katledilmişler. Kasımiye medresesi eyvanı, rivayete göre, Kasım Paşa’nın kız kardeşi, Kasım Paşa öldüğünde kanlı gömleğini ağıtlar eşliğinde bu eyvanın duvarlarına sürülmüş ve hala o duvarlara su döküldüğünde duvarda ki kan izleri belli olmaktaymış, duvarlardaki kan izlerinin bunlara ait olduğu söylenir.


Buradaki programımızın ardından Eski Mardin’e doğru hareket edip buradaki kendine özgü mimarisi ile olan Eski Mardin evlerini görüyoruz. Ardından Dilimli kubbesi ve minaresiyle Mardin’in sembolü olan Mardin Ulu Cami, Artuklu Dönemi mimari örnekleri arasında özel bir yere sahip Ulu camii ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz. Buradan yürüyerek  Mardin’in eski P.T.T binasını görüyoruz.Ardından Kırklar Kilisesi ziyaretini yapıp Eski Pazardan geçerek alışveriş yapacak misafirlerimize serbest zaman verilecektir.


Mardin bölgesinde turumuzu sonlandırıp Diyarbakır merkezdeki konaklayacağımız otele geçip yerleşiyoruz.


Sabah erken saatlerinde otelde alacağımız sabah kahvaltımızın ardından otelden Diyarbakır gezimize başlıyoruz.

Diyarbakır merkezde, doğunun Sur içinde kalan bölgesi ile turumuza başlıyoruz. Suriçi bölgesi, Diyarbakır’ın asıl yerleşim yeridir. 19. yüzyıla kadar, Diyarbakır merkezdeki yerleşim, bu şehir surları dışına hiç çıkmamış. O nedenle de Suriçi denilen bölge, kendi içinde mimari özelliklere sahip, kompakt bir yerleşim yeri olarak kalmıştır.

Suriçi gezimizde Hz. Süleyman Camii ve 27 Sahabe Türbeleri’ni ziyaret ediyoruz.

Suriçi gezimizin ardından Anadolu’nun en eski camisi olarak bilinen Diyarbakır Ulu camiiyi ziyaret ediyoruz. 639 yılında, Diyarbakır’a egemen olan Müslüman Araplar tarafından, Ermenilerden kalan Martoma Kilisesi’nin camiye çevrilmesiyle oluşturulmuştur. Cami, 1091’de ilk olarak Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah’ın isteği üzerine, sonrasında da değişik dönemlerde birçok kez onarım görmüş. 1115 yılındaki yangın ve deprem sonrası sütunlarındaki bezemeli taşların hepsi yıkılmıştır. Ulu Cami aynı zamanda, sırasıyla Kabe, Ravza-i Mutahhara, Mescid-i Aksa, Suriye Şam Emevi Cami’den sonra İslam’ın 5. Harem-i Şerifi olarak kabul ediliyor. Bu arada Yahudi inancına göre Kudüs’ten sonraki en kutsal şehirlerden Kalne de burada.

 Buradaki programımızın ardından 1733 yılında inşa edilmiş olan, 1974 yılında restore edilerek Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Müzesi olarak ziyarete açılan Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğduğu ve çocukluk yıllarını geçirdiği evi görüyoruz. Ev Diyarbakır’ın geleneksel konut mimarisinin tüm özelliklerini taşımaktadır. 

Ardından Osmanlı dönemi valilerinden vezir zade Hasan Paşa tarafından 1573 yılında yaptırılmış olan Hasan Paşa Hanına geçiyoruz. Hasan paşa Hanı iki katlı, avlulu bir han. Ortasında sütunlu ve üstü kubbeli bir şadırvanı da olan han, bugün Diyarbakır’ın en turistik kahve molası noktalarındandır.

Diyarbakır şehir merkezinde ki gezimizi bitirdikten sonra  Diyarbakır On Gözlü Köprü’yü ziyaret ediyor ve fotoğraf molasının ardından Adıyaman’a gitmek için aracımıza geçiyoruz. Adıyaman’a geldikten sonra Nemrut dağına çıkmak için servislerimizle Kahta bölgesinde buluşuyoruz. Ve Nemrut dağına çıkış yolculuğumuz başlıyor.


Nemrut dağında M.Ö. 163 ve M.S. 72 yılları arasında, bu bölgede egemenlik kuran Kommagene Krallığı’nın kralı I. Antiochus, atalarına ve tanrılara minnettarlığını göstermek için krallığının en yüksek dağına anıtsal heykeller ve kendi mezarını yaptırmış. Aynı heykellerden 2 grup var. Bir grup heykel güneşin doğuşunu, diğer grup da batışını selamlayacak şekilde yerleştirilmiş.


Nemrut dağında güneşin batışını izledikten sonra turumuzu sonlandırarak servislerimize geçerek aracımızın olduğu bölgeye doğru hareket ediyoruz. 

 Aracımıza geçip Konya’ya geri dönmek için yola çıkıyoruz. Muhteşem Gap turumuzun ardından başka bir turumuzda yeniden görüşmek üzere Little & Joy Turizm misafirleriyle vedalaşıyoruz.


BU TURUMUZU WEB SİTEMİZDE SATIN ALABİLİRSİNİZ. KREDİ KARTINA TAKSİT İMKÂNINDAN FAYDALANABİLİRSİNİZ.Giriş Yap